Zaujímavosť: Máysky kalendár

Máysky kalendár

Výsek z mapy dávneho mayského územia
Pre začiatok si povieme kto vlastne sú tí Mayovia, kde a kedy žili. Mayovia sú mezoamerickí Indiáni, dodnes jeden z najzáhadnejších národov na svete, Mayovia, staval pyramídy s takmer neuveriteľnou matematickou presnosťou, no na druhej strane vykonávali jedny z najkrvavejších rituálov na svete. Územie mayskej civilizácie (zhruba 2500 pred Kr. – 1520/1697 po Kr.) a zároveň územie osídlené početnými mayskými národmi sa rozprestieralo na celom polostrove Yucatán a protiľahlom území až po Tichý oceán, teda presnejšie v celej dnešnej Guatemale, celom dnešnom Belize, severozápadnom Hondurase, v mexických štátoch Yucatán, Quintana Roo, Campeche, Chiapas a na východe mexického štátu Tabasco.


Mayský kalendár je kalendár, pomocou ktorého starí Mayovia predpovedali zatmenie Slnka. Pravdepodobne vznikol ako výsledok precíznych a dlhodobých astronomických pozorovaní. Presnosť, ktoré dosiahli pri výpočtoch dôb obehu rôznych nebeských telies, je porovnateľná s údajmi, ktoré získali dnešný astronómovia pomocou najmodernejších prístrojov.
Najvýznamnejšou skutočnosťou, ktorú mayský kalendár charakterizuje a robí ho natoľko odlišným od nášho chápania času a sveta, je cykličnosť. Jednotlivé časové úseky mali periodický charakter. Z pohľadu Mayov na vonkajší svet bolo typické stále opakovanie. Stále prichádzali tie isté periódy a s nimi rovnaké udalosti, božstvá a ich rozhodnutia. Takéto vnímanie sveta vlastne znamená dokonalú znalosť budúcnosti. Lineárny pohľad na svet typický pre našu kresťanskú kultúru, kde čas a udalosti idú stále dopredu a nič sa nikdy nemôže opakovať, je na svete pomerne výnimočný. Aj starí Gréci a Rimania chápali čas ako sled neustále sa opakujúcich cyklov.
Všetky časové obdobia, všetky dni, mesiace a roky mali svojich bohov. Božský náprotivok mali aj všetky číslice a niektoré dôležité čísla. Každý deň nielenže mal svojho boha, ale aj sám bohom bol, či skôr niekoľkými bohmi. Samozrejme, že pri takých zložitých kalendárnych a náboženských sústavách a spôsoboch ich zápisu sa v nich nemohol orientovať každý. Táto schopnosť bola svoja výhradne kňazom, ktoré ostatní členovia spoločnosti živili. Zložitá sústava s mnohými pre ľud tajomnými znalosťami zabezpečovala kňazskému stavu značnú moc.



Mayovia používali viacero paralelných kalendárnych systémov, pričom sa údaje spravidla písali vo viacerých systémoch naraz. Informácie o čase je teda (úmyselne) taká redundantné, že aj po tisícročiach - po zničení časti nápisov - je alebo bude možné prečítať dátum. Kalendáre vznikli pred 1. storočím pred našim letopočtom a asi pochádzajú od Olmékov.

 

Boli to:


-Haab (čiže občiansky kalendár) = obdobie 365 dní pozostávajúce z 19 mesiacov, z ktorých 18 malo po 20 dní a posledný mesiac len 5 dní. Dni v mesiaci boli číslované, pričom sa uplatnila aj nula.

-Tzolkin (čiže posvätný kalendár) = obdobie 260 dní. Tzolkin bol viac používaný medzi obyčajnými ľuďmi, určoval plán obradného života. Deň narodenia každého človeka sa tiež posudzoval podľa Tzolkin.

-Dlhý počet = jednoducho celkový počet dní, ktorý uplynul od mayského dňa "nula" - narodenia Venuše a začiatku aktuálneho, teda v poradí piateho mayského cyklu (= 5125.37 rokov). Zapisoval sa v tvare #. #. #. #. #. #. #. #. #., Kde bodky oddeľujú určité jednotky dvadsiatkovej sústavy (u nás by to zodpovedalo zhruba zápisu tisícročie.storočie.rok.mesiac.deň.), pričom prvá položka zodpovedá našim 63 081 429 rokom a posledná našim dňom. Bežne sa však používalo len posledných päť položiek

- baktun (napr 9.15.9.0.1 znamená 1407201 dní odo dňa "nula"). Predvolený deň aktuálneho cyklu mayského dlhého počtu (0.0.0.0.0.) Zodpovedá (* podľa starého datovania) 11. augusta 3114 pred pnl. a posledný deň 13. baktumu (13.0.0.0.0. = nové 0.0.0.0.0.) zodpovedá (* podľa starého datovania) 21. decembra 2012. V tento deň má podľa Mayov nastať koniec aktuálneho, piateho sveta, nejakou katastrofou tak, ako skončili aj predchádzajúce svety. Nie je nám známe ale ani to, či sa počiatok mayského kalendára vzťahuje na nejakú konkrétnu historickú udalosť (pretože ani nevieme, či Mayovia vtedy už existovali).


1 komentár: